Tekrarlayan Gebelik Kayıplarının Nedenleri 

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en büyük problemlerinden bir tanesi olarak öne çıkan tekrarlayan gebelik kayıpları, iki veya daha fazla gebeliğin 20. Haftadan önceki süreçte düşükle sonlanması demektir. Toplumda her 5 kadından bir tanesi yaşadığı süre boyunca bir defa da olsa düşük yapabilme ihtimaline sahiptir. Tekrarlayan gebelik kayıplarının sebeplerinin araştırılması ve meydana gelen sebeplere göre gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.  

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları Neden Olur?

Tekrarlayan gebelik kayıplarının birçok sebebi olabilir. Yapılan araştırmalar sonucu bu durumun sebepleri olarak 5 başlık incelenme altına alınmaktadır, bu sebepler aşağıdaki gibidir:  

 • Anatomik Nedenler: Rahim şekil bozuklukları tekrarlayan gebelik kaybının yaşanmasına neden olabilir. Bununla birlikte polipler ve miyomlar gibi sonradan kazanılan hastalıklar, embriyoların yerleşmesine engel olarak gebelik kaybına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişilere ultrasonografi ve histeroskopi uygulanarak sorun tespit edilip ortadan kaldırılabilir. 
 • Genetik Sebepler: Tekrarlayan gebelik kayıplarının sebeplerinden bir diğeri de genetik faktörlerdir. Kalıtsal genetik bozukluklar tekrarlayan gebelik kayıplarının %4’ünü oluşturmaktadır. Genetik incelemeler tanının koyulmasına büyük bir rol oynamakla birlikte tekrarlama olasılığı hakkında da önemli öngörüler verir.  
 • Hormonal ve Endokrinolojik Sebepler: Yumurta ve endometriyum gelişimi bozan diyabet ve tiroit hastalıkları gibi endokrin sorunlar da tekrarlayan gebelik kayıplarının önemli nedenleri arasındadır. Gebelik öncesinde yapılacak bazı kritik testlerle sorunun tanınması ve düzeltilmesi sağlanabilir.  Korpus Luteum Yetmezliği (adet düzeni problemi): Gebelik devamı için gerekli olan progesteron hormonunun yetersizliğinden dolayı tekrarlayan gebelik kayıpları görülebilmektedir 
 • Enfeksiyonlar: Tekrarlayan gebelik kayıplarında en az etkisi olduğu düşünülen sebep olsa da enfeksiyon değerlendirmesi özellikle riskli bazı olgularda taranabilir ve ortadan kaldırılabilir 
 • Kiloya Bağlı Sebepler: Çok kilolu olmak veya çok düşük kiloda olmak tekrarlaya gebelik kayıpları hem gebe kalmakta zorluk hem de tekrarlayan gebelik kayıpları ile ilişkili olabilir. Vücut kütle endeksi 19 – 25 kg/m2 aralığı bu açıdan ideal vücut kitle indeksi gibi görünmektedir 
 • Çevresel Sebepler: Ağır metallere maruz kalan bireyler, kanser ilaçları kullanan bireyler ve yüksek düzeyde A vitamini alımı gerçekleşen bireylerde de tekrarlayan gebelik kayıpları görülmektedir. Bununla birlikte %60 oranında hiçbir sebep bulunamayabilir.  
 • Pıhtılaşma Bozuklukları (Trombofili): Tekrarlayan gebelik kayıplarının önemli ve göreceli olarak tedavinin fayda sağladığı bir hastalık grubudur. Anne adaylarının normal hayatlarında genellikle sorun oluşturmayan kalıtsal ya da sonradan kazanılmış pıhtılaşma bozuklukları gebelikte ilk üç ayda bebeklerin kalp atımının durması, plasentanın erken ayrılması (plasenta dekolmanı), gebelik zehirlenmesi, bebeğin ağırlığının düşük olmadı gibi geniş bir sorun spektrumuna neden olabilirler. Tekrarlayan gebelik kayıpları olan anne adaylarında trombofili (pıhtılaşma sorunları) varlığının araştırılması da önemlidir.  

Tekrarlayan Gebelik Kayıplarının Nedenleri

Tekrarlayan Düşüklerde Hangi Testler Yapılır?

Tekrarlayan gebelik kayıpları genel olarak 2 düşük yapmakla ilişkilendirilse de çiftlere göre değişmekle beraber yaşı ilerleyen çiftlerde bir düşükten sonra hekime başvurulmalı ve altında yatan sebepler araştırılmalıdır.  

Tekrarlayan gebelik kaybı tanısı için öncelikle hekime başvuran çiftlerin öyküsü alınır. Genetik faktörlere bağlı sebepler dolayısıyla yakın aile bireyleri hakkında bilgiler edinilir. Ardından jinekolojik muayene gerçekleştir. Bazı olgularda chlamdya, gonorrhea, mycoplasma ve ureaplazma araştırılmaktadır.  

Açlık kan şekerinin ölçülmesi, antifosfolipid antikor, lupus antıkoagulan, antikardiolipin antikoru içeren kan testlerinin yapılması, tiroit testlerinin yapılması, anne babadan kromozom analizi de tekrarlayan gebelik kaybı sebeplerinin ortaya çıkması ve tanı koyulması için yapılan testlerdendir.  

Tüm bunlara ek olarak bazı durumlarda HSG (rahim filmi), pelvik ultrason, CT, MR ve histeroskopi de yapılabilmektedir.  

Kısaca özetlemek gerekirse: 

 • Genetik nedenler sonucu anne ve babaya karyotip analizi 
 • Uterus değerlendirmesi için Histerosalpingografi, Sonohisterografi, Transvaginal ultrasonografi, Histeroskopi, laparaskopi, MRI 
 • Endokrin sebepler için tiroid fonksiyon testleri ile diyabet ve luteal yetmezlik ile ilgili testler 
 • Trombofili (pıhtılaşma bozuklukları için genetik ve biyokimyasal testler 

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları İçin Hangi Tedaviler Uygulanır? 

Yukarıda belirtildiği üzere tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınların %50’sinde sebep bulunamamaktadır. Bu gibi durumlarda uygulanabilecek farklı tedavi yöntemleri bulunur. Genetik sorunlardan dolayı tekrarlayan gebelik kayıpları yaşayan çiftler için plasenta biyopsisi veya amniyosentez sıvı analizi yapılmaktadır. Bu tip genetik sorunlarla karşı karşıya kalan çiftlere genel olarak tüp bebek tedavisi önerilmektedir. PGT (preimplentasyon genetik tanı) testi ile incelemeler yapılarak embriyoya biyopsi yapılmaktadır. Soruna sahip olan embriyoların elenmesiyle beraber sağlıklı düzeydeki embriyolar transfer sürecine geçmektedir.  

Rahime bağlı sorunlarda yapısal bozuklukların giderilmesi amacıyla cerrahi işlemler gerekebilir. Pıhtılaşma bozukluğu bulunan bireyler için kan pıhtılaşmasını dengeleyecek ilaç kullanımı gerçekleştirilerek anne adaylarının gebelik takipleri yapılmaktadır. Eksik olan hormonların bulunmasıyla beraber bu hormonların alımıyla tedaviler gerçekleştirilebilir.   

Tekrarlayan gebelik kayıpları, hastalarımızda strese sebep olabilmektedir. Sorunun ne olduğu tanımlanabilirse takip eden gebelikte işe yarayacak tedavi seçenekleri için fırsat ortaya çıkacaktır ve çiftlerin karamsarlıktan ziyade düşüklerinin nedeninin araştırılması ve tedavi seçenekleri ile ilgili arayışta bulunmaları önemlidir. Perinatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığının üzerine bu tür sorunları da içeren yüksek riskli durumların yönetimini iyileştirmek amacıyla oluşturulmuş bir üst uzmanlık alanıdır. Bu tür sorunları olan gebelerin Perinatoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmesi yararlı olacaktır.

Tekrarlayan Gebelik Kaybına Hangi Sıklıkla Rastlanır? 

 • %15 oranında bir düşük (sporadik kayıp) 
 • %2 oranında tekrarlayan iki düşük 
 • %0,4 oranında tekrarlayan 3 düşük olmakla birlikte 
 • İlk gebelikte düşük yapma oranı %13 
 • Bir düşük sonrasında tekrar düşük yapma oranı %21 
 • İki düşük sonrasında tekrar düşük yapma oranı %29 
 • Üç düşük sonrasında tekrar düşük yapma oranı %33 olarak saptanmıştır.  

Tekrarlayan Gebelik Kayıplarının Nedenleri

Tekrarlayan Düşükler Nasıl Önlenir?

Tekrarlayan gebelik kayıplarının altında var olan sebeplerin araştırılması bu süreçte en önemli kısımdır. Yukarıda anlatıldığı gibi, tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olan bazı faktörler mevcuttur. Bu faktörlerin bilinmesi ve güncel tıbbi bilgilere göre yönetilmesi tekrarlayan düşükleri önleyebilir ve ailelere bebek sahibi olmaları konusunda yarar sağlayabilir.  

Tekrarlayan Gebelik Kaybı Tedavisinde Prof. Dr. Selahattin Kumru 

Tekrarlayan gebelik kaybı tedavisi kapsamında kliniğimizde önce gebelik kaybının nedenleri ile ilgili olabilecek tüm olası faktörler (genetik, biyokimyasal, anatomik, hormonal vb) detaylıca ilgilenir. Herhangi bir neden bulunabilir ise nedene yönelik tedavi planlanır. Herhangi bir neden bulunamaz ise seçilecek yol çiftlerin durumuna göre özelleştirilerek ve aile ile istişare edilerek kararlaştırılır.  

Prof. Dr. Selahattin Kumru kliniğinde tekrarlayan gebelik kayıpları tanısı ve tedavisi için ilgili iletişim kanallarımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Önceki yazımıza https://www.selahattinkumru.com/menopoz-nedir-menopoz-belirtileri-nelerdir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

"

2020, Prof. Dr. Selahattin Kumru. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım