Rahimde Polip Nedir?

Endometrium, yani rahim iç astarında ortaya çıkan büyümeler, rahim polipleri olarak adlandırılır. Endometriumda ortaya çıktıkları için endometrial polipler olarak da adlandırılırlar. Birkaç santimetre veya birkaç milimetre büyüklüğünde olan rahim polipleri, yuvarlak ya da oval şekle sahiplerdir. Kişiden kişiye değişmekle beraber bir veya birden fazla polip ortaya çıkabilir. Rahim polipleri genellikle iyi huylu, yani kansersiz olsalar da adet kanaması ve gebelikle ilgili bazı problemleri meydana getirebilirler. Özellikle adet kanamasında düzensizlik bulunan her 10 kadından 1 tanesinde rahim poliplerine rastlanır.

Rahimde Polip Neden Olur?

Rahimde polip oluşmasının sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Bugüne dek yapılan araştırmaların kesin bir sonuç ortaya koymaması dolayısıyla hastalara net bir sebep sunulamaz. Fakat yine yapılan araştırmalarda saptanan durumlar, hormon seviyelerinde dalgalanmaların yaşanmasının rahim poliplerinin oluşumunda bir faktör olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra rahimde polip büyümesinin bir diğer sebebi olarak, her ay düzenli bir şekilde endometriumun kalınlaşmasına sebebiyet veren östrojenler gösterilebilir. Rahimde oluşan poliplerin sebebinin bilinememesi, tedavi edilmemesi için herhangi bir engel ortaya koymaz.

Rahimde Polip Belirtileri Nelerdir?

Rahim polipleri aşağıdaki semptomlarla kendilerini belli edebilirler:
● Düzensiz adet kanaması
● Adet dönemlerinde anormal derecede yoğun kanama
● Adet dönemi arasında meydana gelen lekelenmeler ve kanamalar
● Menopozdan sonra meydana gelen lekelenmeler ve kanamalar
● Uzun süreli adet kanaması (menoraji)
● Cinsel ilişki sonrası kanama

Yukarıdaki belirtilerden en yaygın olanı düzensiz ve aşırı adet kanamalarıdır. Rahim poliplerine sahip kadınların neredeyse yarısında düzensiz ve aşırı adet kanaması meydana gelir. Normal adet dönemi genelde 28 günde bir meydana gelirken rahim poliplerine sahip kadınlarda bu süreç 21 – 35 gün arasından daha farklı şekilde değişkenlik gösterir.

Çok kişide görülmeyen ve daha nadir olarak adlandırabileceğimiz menopozdan sonra kanama, uzun süreli kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama ve dönemler arası kanama, genelde rahim poliplerine sahip 10 kadından 1 tanesinde görülebilir. Bunlardan farklı olarak gebelik dönemi de rahim polipleri hakkında belirti verebilir. Bu belirtiler arasında gebe kalamama ve hamileliğin sonuca ulaşmaması yer alır.

Rahimde Polip Teşhisi Nasıl Konulur?

Rahimde polip teşhisinin koyulması için öncelikle başvurulan hekimin hasta hakkında bazı sorulara cevap bulması gerekir. Bu soruların en başında adet kanaması ile ilgili sorular yer alır. Adet geçmişi hakkında bilgi edinilmesi, doktorunuzun teşhis koyması için önemli bir adımdır. Bu anlamda hangi sıklıkla adet olunduğu ve adet arası dönemlerde lekelenmelerin meydana gelip gelmediği gibi sorular cevaplandırılmalıdır. Bu cevaplar sonucunda jinekolojik muayene ve gerekliliğe bağlı olarak bazı testler uygulanır. Bu testler aşağıdaki gibidir:

● Histeroskopi: Rahim ağzından uterus kısmına uzun ve ince yapıda ucunda kamera bulunan bir tüpün yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen histeroskopi ile rahim polipleri tespit edilebilir. Bunun yanı sıra histeroskopi yöntemi, gerek duyulduğunda poliplerin bulundukları yerlerden alınmaları için cerrahi sistemlerle birlikte de kullanılabilir ve poliplerin çıkartılmalarına fırsat sağlar.
● Transvajinal Ultrason: İnce bir cihaz olan ultrason transdüseri, vajinaya yerleştirilerek cihazın ses dalgaları yayması sağlanır. Mevcut olan pek çok anormal durumlar, bu yöntemle kolaylıkla tespit edilebilmektedir.
● Endometrial Biyopsi: Yumuşak, plastik bir alet kullanılarak gerçekleştirilen andometrial biyopsi yönteminde uterusun iç duvarlarından dokular toplanır ve incelemeye alınır. Herhangi anormal bir durumun olup olmadığının tespit edilmesi için alınan dokular laboratuvar ortamında incelenir.
● Sonohisterografi: Bu yöntem, transvajinal ultrasondan sonra yapılan bir işlemdir. Burada amaç, uterusun genişlemesini sağlamaktır. Bunun için katater ile steril bir sıvı, rahime aktarılır ve uterus boşluğundaki büyümeler net bir görüntü ile izlenir.
● Kürtaj: Rahim poliplerinin hem teşhisinde hem de tedavisinde kullanılabilen kürtaj yöntemi ameliyathanede gerçekleştirilir. Küret adı verilen metal alet ile rahim iç duvarlarından dokular toplanır. Küret ucunda bulunan küçük halkayla polipler ve doku kazınabilir. Dışarı çıkarılan polip veya dokularda kanser olup olmadığının belirlenmesi için laboratuvar ortamında polip veya dokular üzerinde incelemeler gerçekleştirilir.

Rahimde Polip Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Polip tedavisinin uygulanması için meydana geldiği bölge ve neden olduğu semptomlar önemlidir. Rahimde polip aşırı adet kanamasına ve yüksek düzey ağrılara sebep oluyorsa hem sürekli kanamalar nedeniyle kansızlık ve kansızlığa bağlı halsizlik, çabuk yorulma, efor kapasitesinde azalma hem de az da olsa kanser riski olduğundan durumun detaylıca incelenmesi gerekir. Tedavi gerektirecek diğer nedenleri de menopozdan sonra rahimde polip oluşması, kısırlığa neden olması, gebe kalmaya engel olması ve hamilelik sırasında düşüğe neden olması olarak sıralayabiliriz. Bu bağlamda rahimde polip tedavisi yöntemleri aşağıdaki gibidir:

● Histeroskopi
● Kürtaj
● İlaç Tedavisi

Histeroskopi ve kürtaj, yukarıda ele aldığımız üzere hem teşhis hem de tedavi için kullanılabilen yöntemlerdir. İlaç tedavisi de uygulanan yöntemlerden bir tanesi olmakla birlikte geçici bir çözümdür. Progestin ya da gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri benzeri ilaçlar hormon dengesini düzeltir ve geçici bir hafifleme sağlar. İlaçlar bırakıldığı takdirde ise semptomlar tekrar ortaya çıkmaya başlar.

Polip ve Hamilelik Süreci: Gebe Kalmaya Engel Mi?

Rahimde polip dolayısıyla üreme sorunlarının yaşanması oldukça muhtemel bir durumdur. Bu riskli durumla karşı karşıya kalmamak adına belirli bir büyüklüğe ulaşmış poliplerin mutlaka cerrahi yöntemlerle alınması uygun olacaktır. Hamile kalmayı engellemeleri de alınmaları için gerekli sebeplerden bir tanesidir. Bu durumda tüp bebek tedavisiyle hamile kalınıp kalınamayacağı da anne adayları tarafından en çok sorulan sorulardan biridir. 2 cm üzerinde olan tüm rahim polipleri hem doğal yoldan hem de tüp bebek yoluyla hamile kalmada zorluk oluşturabileceği bilinmektedir.

Tedavi Sonrası Polip Tekrar Meydana Gelir Mi?

Erken tanı her hastalıkta olduğu gibi rahimde polip durumunda da oldukça önemlidir. Histeroskopi ile çıkartılmış rahimde polip durumunun tekrar etme olasılığı çok düşüktür. Bununla birlikte menopoz öncesi %16 ila %44 oranı arasında bir risk mevcutken menopoz sonrası bu risk oldukça düşüktür. En doğru tedavi yönteminin uygulanması dahi tekrarlanma riskini tam olarak ortadan kaldırmaz. Zira başka polipler de ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecektir. Rahimde polip tedavisi sonrasında, uygun hormon ilaçlarıyla tekrarlanma riski en aza düşürülmektedir. Rahimde polip tedavisi olan her kadının mutlaka düzenli olarak kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan kontrollerle olası bir tekrarlama durumu tekrar erken tanı koyulması amacıyla son derece önemlidir.

Rahimde Polip ve Cinsellik

Rahimde polip bulunması, tek başına cinsel isteksizliğe neden olmaz fakat yaşanan cinsellik sırasında oluşan düzensiz kanamalar, kişiyi cinsellik yaşamaktan soğutabilir ve uzaklaştırabilir. Bunun yanı sıra rahim içerisinde herhangi bir enfeksiyonun yaşanmaması için tedavi uygulanmadan cinsel ilişkiye girmemek hem kişi hem de partneri açısından daha sağlıklı olacaktır.

Erken Tanı ve Tedavi

Prof. Dr. Selahattin Kumru kliniği olarak rahimde poliplerle ilgili tanı ve tedavi yöntemlerinde gelişmiş teknolojiden yararlanıyoruz. Kişiye özel tanı ve tedavi uygulamaları için ilgili iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilir, randevu alabilir veya sitemiz içerisinde yer alan formu doldurarak bizlerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.selahattinkumru.com/vajinismus-nedir-vajinismus-belirtileri-nelerdir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

"

2020, Prof. Dr. Selahattin Kumru. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım